Návšteva Štátnej opery v Banskej Bystrici
Piatok, 03 December 2010

Dňa 2. 12. 2010 sme sa so žiakmi 8. a 9. tych ročníkov vybrali do Banskej Bystrice. Cieľom našej cesty bolo baletné predstavenie podľa románu Victora Huga s názvom: CHRÁM MATKY BOŽEJ  V PARÍŽI.

Skladateľ Maurice Jarre v spolupráci s francúzskym choreografom Rolandom Petitom pretvoril do baletnej podoby  tento známy čítankový román. Príbeh zo stredovekého Paríža rozpráva

o nenaplnenej láske, ľudskej bolesti a nenávisti. Približuje protirečivé osudy  Hugových postáv. Myseľ kňaza Frolla sa zmieta medzi túžbou a povinnosťou, nepríjemný vzhľad postihnutého chlapca Quasimoda ukrýva dobré srdce a v mladej tanečnici Esmeralde sa ukrýva slobodná myseľ a obetavosť. Nad ľudskými osudmi sa ako nemý svedok udalostí týči katedrála Notre-Dame. Jej veľkoleposť kontrastuje s márnosťou ľudských vášní. Spája prítomnosť s minulosťou a ako kamenná kronika zaznamenáva udalosti plynúcich dní.

Žiaci boli spokojní a ich zážitky bezprostredne nezostali bez odozvy. Rozprávali sa o príbehu medzi sebou,vymieňali si dojmy. Boli prvýkrát na baletnom predstavení a tešia sa na ďalšie predstavenia,ktoré máme naplánované navštíviť na jar! :-)