Inromácie zo školského semafora 1.8 zo dňa 25.01.2022
Štvrtok, 27 Január 2022

Aktualizované opatrenia v ZŠ:

• Zákonný zástupca pravidelne informuje triedneho učiteľa o použití AG samotestu (ak je výsledok pozitívny je povinný nahlásiť tento výsledok škole).

• V prípade pozitívneho výsledku Ag samotestu žiaka je potrebné dodržať nasledovný postup:
  1. 1. Žiak zostáva doma – nemôže ísť do školy.
  2. 2. Rodič telefonicky kontaktuje všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý mu stanoví ďalší postup.
  3. 3. Trieda žiaka, ktorý mal pozitívny výsledok samotestu, ostáva doma, aby sa zamedzilo šíreniu ochorenia COVID- 19 v školách – nemôže ísť do školy, okrem tých žiakov, ktorí majú výnimku z karantény.
  4. 4. Ak sa v triede vyskytne žiak alebo zamestnanec pozitívny na ochorenie COVID-19, pôjdu žiaci z triedy do 5-dňovej karantény (okrem tých, ktorí si uplatňujú výnimku z karantény). Karanténu je možné ukončiť po 5 dňoch od posledného kontaktu s osobou pozitívnou na ochorenie COVID-19, ak sa u osoby v karanténe nevyskytuje ani jeden z klinických príznakov ochorenia počas posledných 24 hodín pred ukončením karantény. O ukončení karantény rozhoduje všeobecný lekár pre deti a dorast.

Ak sa osoba pozitívna na ochorenie COVID-19 vyskytne v domácnosti žiaka, zostáva v karanténe len tento žiak. Jeho trieda pokračuje v prezenčnom vyučovaní. Ak je osoba v domácnosti žiaka v karanténe (je úzky kontakt pozitívneho), žiak môže chodiť do školy do momentu, pokiaľ sa u tejto osoby nepotvrdí ochorenie COVID-19. Rodič má povinnosť nahlásiť karanténu žiaka detskému lekárovi, ktorý na jeho karanténu dohliada a rozhoduje o jej ukončení.

Rodič môže svojím rozhodnutím ospravedlniť žiaka na 5 po sebe idúcich vyučovacích dní.

Žiaci a pedagogickí zamestnanci v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu môžu nahradiť respirátor použitím rúška.

Pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy v trvaní 3 a viac po sebe nasledujúcich dní (vrátane víkendov a sviatkov) rodič predkladá „Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti“ žiaka .

Žiak s príznakmi (nádcha, kašeľ) musí zostať doma. Pokiaľ rodič nevie vylúčiť príznaky, kontaktuje detského lekára.

Klinické príznaky ochorenia

Medzi klinické príznaky ochorenia COVID-19 sa po novom zaraďuje

• zvýšená telesná teplota nad 37°C,
  • kašeľ, nočné potenie, únava,
  • bolesti hrdla, bolesti hlavy,
  • dýchavičnosť,
  • strata chuti alebo strata čuchu,
  • črevné a zažívacie problémy
  • či pocit upchatého nosa.