Deň Zeme na pôde čebovskej školy
Piatok, 04 Máj 2012

„Ticho spievajú lesy,
ich pieseň sa šinie v diaľ,
veď možno začuje ju ktosi,
kto by im pomocnú ruku dal…“

Sviatok Dňa Zeme je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti, 21. marca  a oslavovali príchod jari. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia

životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach. Táto akcia mala veľký ohlas práve medzi študentmi. OSN začala tento sviatok sláviť o rok neskôr (1971). V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme.

Na našej škole venujeme tomuto dňu mimoriadnu pozornosť, predovšetkým  tým, že si v spolupráci s triednymi učiteľmi upravujeme  okolie školy, zbierame smeti hlavne pri Cerínskom potoku, známom u nás ako Megypatak, maľujeme  motívy ochrany životného prostredia na asfalt, ktorého sa zúčastnili aj deti materskej školy a rozprávame sa o správnom triedení odpadového materiálu.

Každoročne vedieme diskusie na tému ochrana životného prostredia, na hodinách geografie, občianskej výchovy, či na ekologickom krúžku, spolu so žiakmi zhotovujeme nástenky a panely s informačnými letákmi, postrehmi, nápadmi a návrhmi, ktoré vedú k šíreniu danej problematiky do povedomia už mladších žiakov.