Piataci a šiestaci v Sv. Antone a B. Štiavnici 2016
Utorok, 07 Jún 2016

Tento článok napísali žiaci, ktorí sa výletu zúčastnili.  Ďakujeme im Usmiaty

Konečne prišiel 2. jún, deň nášho školského výletu. Čakal nás zaujímavý program.  Najskôr sme si boli prehliadnuť kaštiel v Svätom Antone. Jeho prehliadka bola veľmi zaujímavá.

Upútala nás hlavne obrovská zbierka poľovníckych trofejí. Niektoré exponáty vyzerali naozaj ako živé – bizón, jeleň, medveď, obrovský sumec, šťuka,... Zaujímavé bolo, čo nám hovorila sprievodkyňa o stavbe tejto historickej budovy: kaštieľ má 365 okien ( ako počet dní v roku), 52 miestností ( počet týždňov v roku ), 12 komínov ( počet mesiacov v roku),...   Po skončení prehliadky sme sa ešte na nádvorí odfotili, aby sme mali pamiatku.

V ceste sme pokračovali smerom do Banskej Štiavnice. Tam nás čakal vstup do naozajstnej bane.  ( Navštívili sme totiž banské múzeum, ktoré je  jedinečné na Slovensku.) Najskôr nám rozdali prilby, gumené plášte a lampy. Niektorí z nás mali aj strach, ale najavo to nikto nechcel dať. Napokon po prehliadke každý uznal, že to nebolo nič hrozné, ale aj tak sme všetci súhlasne uznali, aká bola a aj v súčasnosti je, práca baníka ťažká.

Záver výletu patril prehliadke historického centra mesta. Niektorí z nás si v malých obchodíkoch kúpili na pamiatku suvenír, iní výbornú zmrzlinu, či kebab.

Príjemne unavení sme si posadali do autobusu, vyprávali sme si čerstvé zážitky a prezerali si nakúpené darčeky.