Piataci a šiestaci v Sv. Antone a B. Štiavnici 2016
2016. június 07. kedd, 13:47

Tento článok napísali žiaci, ktorí sa výletu zúčastnili.  Ďakujeme im Usmiaty

Konečne prišiel 2. jún, deň nášho školského výletu. Čakal nás zaujímavý program.  Najskôr sme si boli prehliadnuť kaštiel v Svätom Antone. Jeho prehliadka bola veľmi zaujímavá.

Upútala nás hlavne obrovská zbierka poľovníckych trofejí. Niektoré exponáty vyzerali naozaj ako živé – bizón, jeleň, medveď, obrovský sumec, šťuka,... Zaujímavé bolo, čo nám hovorila sprievodkyňa o stavbe tejto historickej budovy: kaštieľ má 365 okien ( ako počet dní v roku), 52 miestností ( počet týždňov v roku ), 12 komínov ( počet mesiacov v roku),...   Po skončení prehliadky sme sa ešte na nádvorí odfotili, aby sme mali pamiatku.

V ceste sme pokračovali smerom do Banskej Štiavnice. Tam nás čakal vstup do naozajstnej bane.  ( Navštívili sme totiž banské múzeum, ktoré je  jedinečné na Slovensku.) Najskôr nám rozdali prilby, gumené plášte a lampy. Niektorí z nás mali aj strach, ale najavo to nikto nechcel dať. Napokon po prehliadke každý uznal, že to nebolo nič hrozné, ale aj tak sme všetci súhlasne uznali, aká bola a aj v súčasnosti je, práca baníka ťažká.

Záver výletu patril prehliadke historického centra mesta. Niektorí z nás si v malých obchodíkoch kúpili na pamiatku suvenír, iní výbornú zmrzlinu, či kebab.

Príjemne unavení sme si posadali do autobusu, vyprávali sme si čerstvé zážitky a prezerali si nakúpené darčeky.