Exkurzia - Hrad Modrý Kameň 2016
Utorok, 07 Jún 2016

Článok od Kevina Vlkolenského zo 7.A. Ďakujeme Usmiaty

Keď sme sa ráno dostali do školy, prestúpili sme a kosihovským spojom sme sa previezli do Veľkého Krtíša. Vo Veľkom Krtíši sme čakali na spoj do Modrého Kameňa asi 10 minút.

Na hrad sme „peškovali“,  aspoň 10 minút, ale aspoň sme si zvýšili kondíciu. Keď sme dorazili na hrad, tak nás privítala pani sprievodkyňa a oboznámila nás s históriou hradu ako aj samotného múzea.

Zapojili sme sa do pátracej akcie, po prvé dala Máriovi vlajku  - tá sa volala modrá polhviezda. Potom sme mali nájsť list od šľachtica, našiel ju Bálint -  v ňom bolo napísané, že máme ísť k dobrému kamarátovi – pustovníkovi Jonášovi. On nám zadal 3 úlohy. Rozdelili sme sa na  3 skupiny:  1 skupina mala pozbierať orechy, 2 skupina mala poukladať drevo a 3 skupina mala postaviť plot z prútia. Niektorí z nás sme nalúpali orechy pustovníkovi. Od pustovníka sme získali tri šifry. Tie sme neskôr vylúštili...boli v nich zvláštne písmená, ktoré sme dekódovali až po absolvovaní výcviku priameho boja.

Mali sme príležitosť vyskúšať si boj s mečom.  Niektorým z nás to išlo celkom dobre. Marek sa pustil do boja so stredovekým rytierom naozaj húževnato, dokonca sa zdalo, že boj vyhrá. Čakalo nás strieľanie z luku, boj s palicami a simulácia rytierskeho zápasu či dobýjanie hradu. Oboznámili sme sa aj so stredovekým lazaretom.

V podzemí hradu sme našli knihu šifier a rozlúštili sme ich nasledovne: „Ty si urodzeného pôvodu, patríš do rádu draka a patrí ti hrad Modrá Kameň“. S rozlúštenými šiframi sme  putovali do hradnej kaplnky, kde sa nám po ich vyrieknutí objavil urodzený pán a pasoval nás za rytierov a dvorné dámy.

Bola to veľká zábava a veľmi príjemne strávený deň. Na hrade som bol po prvýkrát, prekvapilo ma to, aký je krásny a aké skvelé múzeum v sebe ukrýva.