Chránim - teda myslím ekologicky
Utorok, 12 Máj 2009

Celá živá aj neživá príroda potrebuje čoraz viac ochranu človeka. Už tradične každoročne v apríli si naše školy v rámci projektu Lesoochranárska škola uvedomujú túto potrebu, vzdelávania našich detí na poli environmentálnom. Táto tradícia sa zachováva na pôde ZŠ s MŠ Čebovce už pekné tri roky. Zapustila v našich deťoch hlboké korene, ktoré snáď zostanú dosť silné a vytrvalé, aby zmenili myslenie prevažnej časti populácie týkajúce sa ďalšej existencie našej planéty.

V rámci našich „čistých dní“ sme sa venovali naozaj pestrej škále aktivít. Smerovali od triednych, cez celoškolské až po najatraktívnejšiu formu vzdelávania – ktorou je nepochybne výlet. Náplňou triednych podujatí sa stala v prvom rade predpríprava, oboznamovanie sa so samotným problémom potreby chrániť, zveľaďovať, udržiavať naše životné prostredie aj pre nasledujúce generácie. Žiaci  na prvom stupni zapálili svojou fantáziou, kolážami tvorivosť aj žiakov druhého stupňa, sledovali stopy zvierat, určovali druhy stromov a kríkov, zaraďovali zvieratá v lesnej etáži, sadili rastlinky, a následne vyzbierali smeti z celého areálu školy. Druhostupniarom zaimponovala nepochybne prednáška Mgr. Kušíka z Obvodného úradu životného prostredia vo Veľkom Krtíši , ktorá sa zamerala hlavne na náš región s charakteristickými krajinnými oblasťami, flórou a faunou.

Prostredníctvom emotívnej filmovej dokrútky Zrodenie lesa mali žiaci možnosť vniknúť do problematiky vyrubovania lesných plôch, ekologických katastrof na území našej vlasti. Nezostali sme však dlho sedieť, boli sme aj priamo aktívni- vyrábali sme z odpadového materiálu „živé“ tvory, spod rúk šikovných majstrov sa rodili neuveriteľné tvorčeky, niektoré vylúdili sem-tam aj úsmev na našich tvárach. Následne sme si prezreli výstavku najkrajších prác na tému Príroda nie je smetisko a pisateľsky zruční žiaci prečítali svoje úvahy a diskusné príspevky  pod taktovkou myšlienky Chceme čistý les.

Nasledovalo čistenie Cerínskeho potoka, vždy nás nemilo prekvapí, ako sa k nemu časť  domáceho obyvateľstva macošsky zachováva. Mali sme plné ruky práce a podaktorí z nás aj plné topánky vody, ale určite naša námaha stála za to. Veľkú radosť spôsobilo i vysádzanie stromčekov a následné poučenie, že je síce pekné, keď si vieme sami vysadiť strom, ale je rovnako dôležité následne sa oň takisto pekne aj postarať. Šiestaci si tak sami vytvorili harmonogram starostlivosti
o „ mladé pľúcka“ našej školy.

Príjemným spestrením májového popoludnia bola pre žiakov športovo - turistického krúžku túra po náučnom chodníku Holica v Príbelciach. Žiaci s nemým úžasom sledovali vysokánske pieskové steny. No asi najvzrušujúcejším zážitkom bolo hľadanie žraločích zubov v pieskovom kráteri.
Najväčšou atrakciou sa pre deti stal nepochybne už spomínaný výlet, samozrejme tematické zameranie Čierny Balog - Vydrovská dolina sme nevyberali náhodne. Táto lokalita je v povedomí lesníkov zapísaná zlatými literami ako lokalita  ideálneho života detí v prírode. Zachovaný lesnícky skanzen, náučné chodníky,  so zastávkami, ktoré názorne vypovedajú o význame, pestovaní, ochrane lesa, o práci lesníkov a spracovávaní dreva, tvorivé „ ekohry“ a neopakovateľná atmosféra Čiernohorskej železnice- jazda v drevených vagónoch nám umožnila pri troške fantázie zastaviť sa v čase, prekrútiť hodinky o pár desaťročí nazad a pri hlbokom  nádychu smrekovcového lesa sa preniesť do čarovného času našich predkov, pre ktorých bola spätosť s prírodou alfou i omegou životného bytia. Práve toto čaro cítiť z Vydrovskej doliny na každom kroku, toto čaro  si snáď odnesú naši žiaci ako pomyselnú štafetu pre nasledujúcu generáciu.

Nikdy nie je neskoro začať myslieť ekologicky, ale možno zajtra už bude pozde... mali by sme začať dnes, teraz, možno aj v tejto chvíli, čítajúc tento článok, každý z nás vie urobiť kúsok „ dobra“ pre našu Zem...buďme na ňu hrdí...zveľaďujem ju a nosme si ju vo svojom srdci ako najdrahší talizman...