Ako sme vítali jar a Deň Zeme
2011. május 19. csütörtök, 08:01

"Tak, ako je báseň skrytá v slovách, tak ako  socha v kameni, tak láska  k tebe milá Zem, v nás pramení.“

Týmito slovami sme v našej základnej škole privítali  jar peknou výstavkou prác detí, ale  zároveň sme si  pripomenuli  svoju závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované. Jar je ročným obdobím, ked sa prebúdza príroda.

Všetko ožíva a mnohí z nás si neuvedomujeme, že Zem sa nám chce ukázať v plnej kráse a chce, aby sme tú krásu videli, cítili, vnímali a nasávali jej energiu i život. Ľudia prestávajú vnímať tú prúdiacu energiu zo Zeme a ničia všetko vôkol seba- odpadkami, vyrubovaním a ničením lesov. Význam prírody si uvedomíme až vtedy, keď nás postihnú prírodné katastrofy, ktoré sú dôsledkom nesprávneho zaobchádzania s prírodou.

Len ten, kto žije  v úzkom spojení s ňou, vie oceniť jej hodnoty a váži si ich! To dokázali aj žiaci z Čeboviec a z okolitých dedín, ktorí si dňa 29. apríla  na pôde tunajšej základnej školy pripomenuli Deň Zeme zaujímavými aktivitami. Pod vedením p. učiteliek z 1.stupňa  kreslili naši malí kamaráti stopy zvierat. Učili sa rozoznávať stromy, kríky a zoznamovali sa so životom v lese. Ich starší spolužiaci si pozreli film  Zrodenie lesa, vytvorili plagáty –zamerané na globálne ekologické problémy a vytvorili živé tvory z odpadového materiálu. Na záver všetci žiaci vyčistili  okolie školy.

O tom, ako sa správať a čomu sa vystríhať v prírode , v spoločnosti a v škole nám pripravili prednášku páni policajti z Vinice. Všetky činnosti  absolvovali žiaci s radosťou a predovšetkým s odhodlaním prehodnotiť svoj postoj k ľuďom a k prírode , pretože: „Svet okolo nás je plný nádherných prírodných javov, nad ktorými zastane rozum a srdce pookreje, ak ich dokážeme vidieť.“ „Prírodu si možno podriadiť len tak, že sa budeme správať podľa nej.“

Poďakovanie patrí pani riaditeľke školy Mgr. Srančíkovej, pani uč. Ing. Jaskó - Deákovej za realizáciu tohto dňa a všetkým kolegom, ktorí pomáhali deťom pri aktivitách.