Deň vody v MŠ a v ZŠ 2023 / A víz napja az óvodában és iskolában

Materská škola / Óvoda GALÉRIA

Základná škola / Alapiskola GALÉRIA

Deň vody v ZŠ:

Dňa 22.3. sme si na našej škole pripomenuli Deň vody. Už počas predchádzajúceho dňa nám rozhlasová relácia pripomenula jeho význam a poukázala na dôležitosť vody v našom živote. Vyzvala nás obliecť sa nasledujúci deň do modrých farieb.

Žiaci počas prvých dvoch vyučovacích hodín tvorili rôzne plagáty, obrazy a  výrobky s vodnou tematikou. Žiaci 7.A triedy  vymodelovali kolobeh vody v prírode. Veľmi „mokro“ bolo hlavne v druháckej triede, kde  žiaci okrem vytvorenia plagátu mora, súťažili v šiestich disciplínach: v triafaní vodnou pištoľou, prenášaní vody pomocou striekačky, lovení perál, tancovaní s modrým balónom, hádzaní do žraločej papule, či v rýchlosti vypitia vody. Vyrobili si z papiera lodičku a počúvali zvuky morských živočíchov. Všetky výrobky a práce sme vystavili na nástenke environmentálnej výchovy.

Neskôr sa žiaci druhého stupňa vybrali na turistiku ku Kosihovskému rybníku. Mladších žiakov očakával starosta obce Čebovce, pán Henrik Tóth, v areáli čističke odpadových vôd v obci. Žiakom sa snažil priblížiť dôležitosť a funkciu čističky odpadových vôd. Rozprával aj o miestnom zdroji vody, o užívaní vody v domácnostiach, o kanalizačnom systéme a nakoniec porozprával o úlohe čističky odpadových vôd a o následnom vypúšťaní vody späť do prírody. Aj touto cestou mu za jeho ochotu, čas a zaujímavý výklad ďakujeme.

Po absolvovaní obhliadky čističky odpadových vôd učiteľky I. stupňa pripravili na ihrisku rôzne stanovištia. Tu sa žiaci ešte viac mohli dozvedieť o filtrácii, či kolobehu vody, ako aj o živočíkoch, ktoré vodu najviac potrebujú pre svoj život.

Počas našej cesty späť do školy sme sa zastavili pri sútoku potokov v obci, započúvali sme sa do žblnkotu vody v potoku, zvukov prírody a príjemne unavení sme sa vrátili do školy.

(Mgr.B.Šeböková)