Aktuálny Školský semafor platný od 4.2.2022 verzia 1.9
Utorok, 08 Február 2022

Žiaci:

• Hromadné podujatia sa ODPORÚČAJÚ neorganizovať!
  • Deti v škole môžu nosiť namiesto respirátora rúško.
  • Okrem PCR, Ag z MOM platí už aj domáci Ag samotest.

KARANTÉNA

• Ak sa v triede vyskytne Covid-19, ide trieda do karantény okrem tých, čo majú výnimku z karantény

Stačí, ak vypíšu výnimku z karantény „Čestné vyhlásenie o pozitívnom Ag teste“ (TLAČIVO - Čestné vyhlásenie o pozitivite )

• Pozitívny výsledok domáceho antigénového testu MUSÍ BYŤ oznámený a posúdený všeobecným lekárom.
  • Žiak s pozitívnym testom je povinný absolvovať izoláciu (karanténu).
  • Karanténa trvá 5 dni pre neočkované osoby ( posledný kontakt s pozitívnou osobou sa ráta ako deň 0)
  • Výnimku z karantény v prípade výskytu osoby pozitívnej na ochorenie COVID-19 v škole, si môžu uplatniť:
  • žiaci, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 za posledných 180 dní na základe pozitívneho výsledku:

-        Ag samotestu a po ukončení izolácie, ktorá bola pod dohľadom všeobecného lekára pre deti a dorast. Rodič v takomto prípade môže škole, školskému zariadeniu a pri mimovyučovacích aktivitách predložiť „Čestné vyhlásenie o pozitivite antigénového samotestu na ochorenie COVID-19 a o absolvovaní izolácie“ (Príloha č. 4a),

-        Ag testu vykonaného v MOM alebo u všeobecného lekára pre deti a dorast (pokiaľ to lekár vie zabezpečiť),

-        PCR testu;

-        kompletne zaočkovaní žiaci alebo žiaci kompletne zaočkovaní a zároveň majú posilňovaciu (booster) dávku (avšak musia mať respirátor povinne 7 dní od kontaktu s pozitívnou osobou).

Za žiaka môže rodič oznámiť škole výnimku z karantény predložením „Oznámenia o výnimke z karantény“

• Pri nástupe do školy JE POTREBNÉ ABSOLVOVAŤ  Ag test.
  • Dieťa môže ísť do školy len ak je negatívne!

Lekár nevydáva potvrdenie o ukončení izolácie a karantény a ani o výnimke z karantény.

• Po návrate z karantény rodič vypisuje „Potvrdenie o bezpríznakovosti" (TLAČIVO - Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti od 04.02.2022) a dieťa nad 6 rokov musí mať 5 dní rúško alebo respirátor
  • Dieťa po prekonaní Covidu je 10 dní bez telesnej výchovy
  • Po prekonaní Covidu a po karanténe NEVYŽADUJEME potvrdenie od lekára. Predloží sa iba „Písomné potvrdenie o bezpríznakovosti“.

Poznámka:

Ak rodič pošle dieťa do školy, ktoré má byť v karanténe, dopúšťa sa priestupku (§56 ods.1 pís. k) zákona č. 355/2007Z. z.)

OČR

Rodič má nárok na ošetrovné (OČR) ak riaditeľ školy alebo regionálny úrad verejného zdravotníctva rozhodol o prerušení vyučovania v triede žiaka do 11 rokov, rodič môže zažiadať o OČR priamo na webovej stránke Sociálnej poisťovne https://eformulare.socpoist.sk/sluzby/ziadosti-o-ocr alebo ak žiak vyžaduje celodenné ošetrovanie na základe potvrdenia všeobecného lekára pre deti a dorast.

Ak rodič nechá žiaka doma na základe vlastného rozhodnutia, nárok na OČR mu nevzniká.