EUROKVÍZ - vyhodnotenie
Nedeľa, 18 Január 2009

18.12.2008 sa v čitárni ZŠ uskutočnil EUROKVÍZ, ktorý bol zameraný na naše nové platidlo - EURO.

Žiaci si v dvoch kategóriách mohli overiť svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti. Trojčlenné družstvá boli z ročníkov 4.- 9. V I. kategórii súťažili ročníky 4. - 6. a v II. kategórii ročníky 7. - 9.

1. kolo bolo zamerané na teoretické vedomosti o Eure, ako napr. Kedy sa zavedie Euro? (1.1.2009) alebo Duálny obeh na  Slovensku bude trvať od..do.. (od 1.1.2009 do 16.1.2009). V prípade, že družstvo odpovedalo na vybranú otázku bez použitia možností a/, b/, c/ získavalo 10 bodov, a ak požiadalo o možnosť výberu správnej odpovede - získalo 5. bodov

2. kolo overilo zručnosti pri skladaní puzzle - eurobankoviek. V tomto kole sa hodnotil čas potrebný na poskladanie bankovky do finálnej podoby. Náročnosť sa zvyšovala priamo úmerne ročníkom, z ktorých boli členovia družstva. Pri finálnej podobe eurobankovy sa vyznačil čas zhotovenia - najviac bodov získalo družstvo, ktoré potrebovalo najmenej času na poskladanie tej-ktorej bankovky a ostatným družstvám sa body odpočítavali.

3. kolo ocenili najmä tí, ktorí majú dobré matematické schopnosti. Otázky typu - Koľko Sk budeš platiť, ak máš zaplatiť 5 EUR?, alebo Koľko eur zaplatíš, ak kúpiš 2 rožky po 0,30 eur a 1 čokoládu za 0,50 eur -  im nerobili žiadne ťažkosti. Samozrejme niektoré otázky boli náročnejšie, ale aj  v tomto kole si mohli uplatniť výber z 3 možností.

Napokon sa všetky body sčítali a keďže nastala situácia zhody bodov pri niektorých družstvách, na rad prišli rozstrelové otázky ako napr. Z koľkých kusov euromincí pozostáva eurobalíček? (45 ks). Nakoniec sme vyhlásili víťazov. V I. kategórii zvíťazilo družstvo zo 6.B a v II. kategórii družstvo z 8.B.

Vyhodnocovacie tabuľky I. a II. kategórie

Záverom by som rada vyjadrila poďakovanie  predsedovi žiackeho parlamentu Kristiánovi Fónodovi z 9.A, ktorý zostavil otázky do 1. a 3. kola a tiež aj rozstrelové otázky, viedol celú súťaž a dozeral na objektivitu.

Poďakovanie patrí aj Nikolete Filipovej zo 7.A za zapisovanie výsledkov do tabuliek.